Chcesz otworzyć żłobek lub przedszkole? Poznaj kuchenne wymogi sanepidu !
Kuchnia w przedszkolu lub żłobku to miejsce, o które trzeba zadbać zwracając uwagę na wymogi Sanepidu, ekonomiczną pracę kucharzy oraz jakość potraw dla dzieci. Dbałość o poprawną realizację tych 3 kroków zaowocuje w postaci zadowolenia dzieci, rodziców oraz właścicieli placówki. Tak kształtuje się także renoma nowo otwartego miejsca. Warto pamiętać, że to właśnie w przedszkolu dzieci kształtują swoje pierwsze nawyki żywieniowe co ma duży wpływ na ich przyszłość oraz edukację w tym zakresie. Jak otworzyć przedszkole lub żłobek? Zacznij od kuchni!
Krok 1 - Wymogi sanepidu dla kuchni w przedszkolu
Choć Sanepid nie określa jasno jak powinna być wyposażona kuchnia - ważne jest aby zapewnić odpowiednią temperaturę do przechowywania żywności, decydując się na wysokiej jakości sprzęt chłodniczy do gastronomii. Wszyscy pracownicy kuchni przedszkolnej mają obowiązek posiadania książeczki sanitarno - epidemiologicznej. Zaplecze przedszkola zaleca się podzielić na dwie części, tzw. Kuchnię brudna oraz czystą. Pierwsze pomieszczenie jest wyposażone w zlew gastronomiczny, w którym myje się naczynia oraz przygotowuje warzywa oraz inne półprodukty. Kuchnia czysta to miejsce z oddzielnym zlewem, w którym myje się np. jabłka dla dzieci oraz przygotowuje posiłki mleczne oraz obiady. W takim miejscu przydatna jest kuchnia gazowa z piekarnikiem oraz inne urządzenia grzewcze. W każdym pomieszczeniu musi być obecna umywalka do mycia rąk oraz środki do dezynfekcji rąk. Kuchnia musi mieć własną wentylację, osobne wejście dla dostawców, łatwe w czyszczeniu meble gastronomiczne oraz ściany i podłogi. Bardzo ważną kwestią są środki czyszczące dla gastronomii. i utrzymanie higieny żywności oraz pomieszczeń. Szczegółowe informacje można uzyskać od pracownika Sanepidu.
Krok 2 - Funkcjonalny sprzęt gastronomiczny
W przedszkolu przygotowuje się posiłki dla dużych grup dzieci i nie tylko. Aby wszystkie działania przebiegały sprawnie, a jedzenie było wydawane na czas warto postawić na doświadczonego kucharza oraz profesjonalny sprzęt gastronomiczny taki jak piec konwekcyjny, bemary lub w razie potrzeby kotły warzelne. Najważniejsza jest jednak kuchnia gastronomiczna, która umożliwi przygotowanie większości potraw takich jak zupy, sosy, naleśniki,placki, desery oraz kotlety i gulasze. Aby kucharze mieli wszystko pod ręką przydadzą się także stoły chłodnicze z funkcjonalnym blatem ze stali nierdzewnej i lodówką w dolnej części. Zadbaj również o wentylację instalując okap gastronomiczny!
Zaopatrz swoja kuchnię w wytrzymałe talerze do gastronomii, ciekawym posunięciem będzie zakup zastawy przeznaczonej specjalnie dla najmłodszych. Patelnie gastronomiczne, garnki ze stali nierdzewnej oraz porządne przybory kuchenne także ułatwią całe przedsięwzięcie. Pamiętaj o dezynfekcji i myciu naczyń. Zmywarka uniwersalna Ci w tym pomoże i sprawi, że Sanepid będzie bardziej przychylny!
Krok 3 - Zadbaj o jakość potraw
Celem działań Twojej przedszkolnej kuchni są najedzone i szczęśliwe dzieci. Aby rzeczywiście tak było spraw, że posiłki będa smaczne, urozmaicone i w miarę możliwości ciekawie podane. Aby sprawić, że dania będą efektowne przejrzyj patelnie do naleśników, zestawy noży do carvingu i akcesoria cukiernicze. Zadbaj także smak!
Pamiętaj, że utrzymując higienę w kuchni, stosując profesjonalny sprzęt gastronomiczny oraz dbając o jakość posiłków - Twoje przedszkole zyskuje uznanie rodziców oraz rozpoznawalność i renomę. Recenzentem przedszkolnej kuchni są dzieci!